Що таке інклюзивна освіта?
Інклюзивна освіта дає можливість усім учняму повному обсязі брати участь у житті колективу дитячого садка, школи, дошкільному та шкільному житті. Інклюзивне навчання — це система освітніх послуг, що базується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права навчатися за місцем проживання, яка передбачає навчання в умовах загальноосвітнього закладу. Інклюзивна освіта — це процес, у якому школа намагається відповідати на потреби всіх учнів, вносить необхідні зміни до навчальної програми та ресурсів, щоб забезпечити рівні можливості.
Про інклюзивну освіту в закладі
Нормативно - правова база інклюзивної освіти в закладі
Закон України від 01.01.2023 р. №2145-VIII "Про освіту"
Положення про команду психолого - педагогічного супроводудитини з особливими освітніми потребами
Лист директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти МОН № 4/2373-22 від 09.09.2022 "Про методичні рекомендації "Використання методів альтернативної та додаткової комунікації у закладах освіти"
Лист МОН № 1/23101-21 від 29.12.2021 "Про методичні рекомендації для фахівців інклюзивно-ресурсних центрів та педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти щодо встановлення категорій (типів) особливих освітніх потреб (труднощів) та визначення рівня підтримки в освітньому процесі"
У школі забезпечений безперешкодний доступ до приміщення школи для осіб з особливими освітніми потребами.
Щодо виконання вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»- Довжина пандуса – 110 см; - Висота -45 см;- Ширина – 1 м; - Перила відсутні.
З 26 лютого 2024 року на базі нашої школи запрацювала інклюзивно-ресурсну кімнату, яка була оснащена за сприяння управління освіти, молоді та спорту Мукачівської міської ради та компанії «FLEX Мукачево".
Це простір для навчання та відпочинку: тут облаштували зону для гри з сухим басейном, міні-гойдалкою, куток сенсорної розрядки й світловий стіл-пісочницю, куточок для занять з логопедом та інтерактивну кухню.В ресурсній кімнаті займатимуться 400 учнів навчального закладу, з них 12 діток з особливими освітніми потребами.
Дещо згодом тут з'явиться актуальний графік проведення занять.
Поради для батьків
Дитина із особливими потребами потребує постійної батьківської підтримки. Підпорядкувати таку дитину загальноприйнятим правилам поведінки в суспільстві неможливо, тому треба навчитися взаємодіяти і спілкуватися з нею.
● Пам’ятайте, що дитина не винна в тому, що вона особлива.● Усвідомте, що виховання та навчання дитини з особливими потебами– це довготривалий, складний процес, що потребує Вашого уміння, терпіння, знання.● Навчіться давати інструкції: вони повинні бути короткими, не більше 3-4 слів. В іншому разі дитина просто «виключиться» і не почує Вас.● У взаєминах з дитиною не допускайте «вседозволеності», інакше дитина буде маніпулювати Вами. Чітко визначіть і обговоріть з дитиною, що можна, а що не можна робити вдома, в закладі освіти.● Для підняття самооцінки, віри дитини в свої можливості – хваліть її за успіхи і досягнення, навіть самі незначні.● У повсякденному спілкуванні з дитиною із особливими потребами уникайте різких заперечень, тому що такі діти є імпульсивними і відразу ж відреагують на заборону непослухом або вербальною агресією. В цьому випадку треба говорити з дитиною спокійно і стримано, бажано дати можливість вибору для дитини.● Разом з дитиною визначте систему заохочень і покарань за хорошу і погану поведінку. Визначіть систему правил поведінки дитини в класі освітнього закладу, вдома. Просіть дитину вголос промовляти ці правила.● Старанно, своєчасно виконуйте побажання і завдання педагогів. Не нехтуйте порадами педагогів щодо необхідності консультування та лікування у лікарів–фахівців.● Намагайтеся щоденно закріплювати завдання, по можливості, в ігровій формі. Допомагайте дитині, але не виконуйте завдання за неї.● Якщо дитина втомилася – дайте їй невеликий відпочинок, або займіть її іншою діяльністю.● Не вимагайте від дитини більше, ніж вона може.
Корекція розвитку дітей потребує тривалої і систематичної роботи, яка охоплює всі види її діяльності. Через це дуже важливо, щоб корекційним завданням було підпорядковане не тільки заняття, а й режимні моменти, організація дозвілля дитини, де знайдуть корисне застосування різні розвиваючі заняття, відповідно до віку і можливостей дитини.
Дієві поради, що стосуються саморганізації та переорієнтації вчителя, який працює в інклюзивному класі.
● Справді, як ми можемо знайти час на навчання дітей з особливими потребами, коли в класі сидить 35 учнів, і всім потрібні знання?● Ми так само виконуємо купу стандартних правил, готуємо тестування. Як шукати індивідуальні підходи та справедливо перевіряти успішність засвоєння теми?
За останні роки в системі освіти дітей з особливостями психофізичного розвитку відбулися якісні зміни. Реалізація прав на освіту дітей з обмеженими можливостями здоров'я розглядається як одна з найважливіших завдань державної політики в галузі корекційної освіти.
Отримання такими дітьми якісної загальної та професійної освіти є одним з основних і невід'ємних умов їх успішної соціалізації, забезпечення їх повноцінної участі в житті суспільства, ефективної самореалізації в різних видах професійної і соціальної діяльності. Введення в людське співтовариство дітей з відхиленнями у розвитку є основним завданням всієї системи корекційної допомоги. Соціальна інтеграція розуміється нами як кінцева мета спеціального навчання, спрямованого на включення індивідуума в життя суспільства.
Актуальні запитання
Що таке інклюзивна школа?
Основні принципи інклюзивної освіти
Сутність процесів адаптації та модифікації